1941 – Генералъный Штаб Красной Арми – N-34-127-B (Радзымин)

Pochodząca z 1941 roku kopia mapy WIG z pieczołowicie przepisanymi na cyrylicę wszystkimi napisami.

Zastanawiające jest stworzenie tej mapy w 1941 roku. Do czerwca 1941 roku panowała przyjaźń pomiędzy narodami hitlerowskich Niemiec, a Rosją radziecką. Jednak radzieccy kartografowie ze sztabu generalnego postanowili zaktualizować swoje mapy – czyżby przeczuwali nadciągającą wojnę. Powstanie tych map po czerwcu 1941 jest mało prawdopodobne – Armia Czerwona musiała bronić swojego terytorium i raczej nie było czasu na tworzenie map okolic Warszawy.

N-34-127-C

źródło mapy mapywig.org

Link do całej mapy link (prawy klawisz myszy)

 

2 Responses to 1941 – Генералъный Штаб Красной Арми – N-34-127-B (Радзымин)

  1. marek

    tworzenie tych map wynikalo (to moje przypuszczenie), ze granice Imperium (ZSRR) przesunely sie, po 17 wrzesnia 1939 roku – na zachod. Przypuszczam, ze ludzie radzieccy mieli jakies wytyczne dot. tworzenia map panstw osciennych (jak kazde panstwo). Juz przed wojna robili mapy calej Europy, lacznie z zachodnia, w skali 1: 1 miliona, i bodajze 1:500 tys. Rowniez przed wojna tworzyli mapy dokladniejsze polskich Kresow, przynajmniej do Brzescia nad Bugiem, w skali 1:42 tysiace (jednowiorstowka), ktore pozniej, w drugiej polowie lat 30. uaktualniali do skali 1:50 tys. Podejrzewam, ze wraz z “dobiciem” do Bugu, ta strefa buforowa, ktora wczesniej obejmowala Polske wschodnia, przesunela sie o podobny “kilometraz” na zachod, stad te nowe mapy radzieckie terenow Polski srodkowej, ktore zaczely powstawac w 1940 roku. Do ok. 1943 roku nic nowego nie stworzyli, a nowe wydania pochodza z konca 1943 roku i pozniej.

  2. marek

    Tworzenie tych map wynikało z tego (to moje przypuszczenie), ze granice Imperium (ZSRR) przesunely sie, po 17 wrzesnia 1939 roku – na zachod. Ludzie radzieccy mieli zapewne jakies wytyczne dot. tworzenia map panstw osciennych (jak kazde panstwo). Juz przed wojna robili mapy calej Europy, lacznie z zachodnia, w skali 1: 1 miliona, i bodajze 1:500 tys. Rowniez przed wojna tworzyli mapy dokladniejsze polskich Kresow, przynajmniej do Brzescia nad Bugiem, w skali 1:42 tysiace (jednowiorstowka), ktore pozniej, w drugiej polowie lat 30. uaktualniali do skali 1:50 tys. Podejrzewam, ze wraz z “dobiciem” do Bugu i braterska parada z Niemcami, ta strefa buforowa, ktora wczesniej obejmowala Polske wschodnia, przesunela sie o podobny “kilometraz” na zachod, stad te nowe mapy radzieckie terenow Polski srodkowej, ktore zaczely powstawac w 1940 roku. Potem była Barbarossa, wiadomo, i do ok. 1943 roku nic nowego z map radzieckich Polski srodkowej nie ma, nowe wydania pochodza z konca 1943 roku i pozniej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *