Wydarzenia lat 1980/81 i ówczesny festiwal wolności pozostawiły na terenie gminy Nieporęt nieliczne pamiątki. Najbardziej znaną i opisywaną w “Wieściach Nieporęckich” jest kapliczka solidarności.

Kapliczka Solidarności

Kapliczka Solidarności

Stojąca na placu Wolności w Nieporęcie kapliczka ma dość ciekawą historię. Do 17 grudnia 1981 r. była to tablica informacyjna „Solidarności rolników indywidualnych”. W latach osiemdziesiątych Solidarność RI była jedyną zorganizowaną formą działania niezależnych organizacji na terenie gminy. Po 17 grudnia w zamkniętej gablocie ustawiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a z czasem obudowano tablicę w formie do dziś istniejącej (jej wykonawcą był nieżyjący już dziś Piotr Jasiński z Izabelina). I tak przed Kapliczką, a zarazem symbolem Solidarności, mieszkańcy zaczęli zdejmować czapki z głów. Źródło – Wieści Nieporęckie nr 88

Zerwane łańcuchy

U zbiegu ulic Krzywej i Izabelińskiej wisi na drzewie kapliczka z ciekawą symboliką. Data 3 V 1981r., gdy po raz pierwszy od wielu lat naród mógł obchodzić swoje święto i symbol wolności – zerwane łańcuchy.

Kapliczka “Zerwane łańcuchy niewoli”

Napisy w betonie

Z początków stanu wojennego pochodzi kolejny znak. W świeżym betonie, w podstawie zachodniego filara mostu nad kanałem Żerańskim w Rembelszczyźnie,  ktoś napisał “Solidarność Zwycięży 1982”. Podobne napisy, które były w betonie nadwiślańskich bulwarów, przed ich remontem zostały pieczołowicie wycięte i zabezpieczone jako świadectwo tamtych czasów. Ciekawe, czy te napisy przetrwają.

Solidarność zwycięży 1982