Okolice Stanisławowa Pierwszego na starych mapach

W Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt mieszkam już ponad dekadę. Starając się zrozumieć miejsce w którym mieszkam czytałem różne publikacje na temat mojej okolicy. Im więcej czytałem, tym mniej rozumiałem. Słowa pisane nie zgadzały się z otaczającym krajobrazem, a część historii, wyglądała jak wykasowana z pamięci zbiorowej.

I… przyszło oświecenie – historia moich okolic to historia obcych – nie zielonych ludzików, ale obcych o których chciano zapomnieć – historia kolonistów niemieckich oraz historia zaborców. Tereny na których dziś leżą Stanisławów Pierwszy, Aleksandrów, Izabelin do końca I Rzeczypospolitej były nieprzebytym bagnem. Ich osuszanie rozpoczęło się wraz z upadkiem Rzeczypospolitej, a dokonali tego imigranci z  rejonów dolnej Wisły.

Postaram się opisać jak zmieniały się tereny gminy Nieporęt, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Stanisławowa Pierwszego na mapach, a na sąsiedniej zakładce “Przewodnik” polecam opisy ciekawszych, a mało znanych miejsc: zapomnianych cmentarzy, Kanału Królewskiego itp.

Najstarsze mapy okolic Warszawy zostały opisane na blogu Fenomen Warszawy w artykule “Skawa czyli Mazowiecka Atlantyda”. Nie zawierają one jednak zbyt wielu szczegółów interesujących nas okolic, więc nie będę ich opisywał i odsyłam do bloga.

Pierwsze w miarę dokładne mapy okolic Stanisławowa Pierwszego pochodzą z lat 70-tych XVIII wieku. Ukazują one bagnistą okolicę z nieliczną zabudową. Prawdziwy rozkwit osadnictwa widać z początkiem XIX wieku, gdy Potoccy sprowadzili kolonistów niemieckich (prawdopodobnie zniemczonych Holendrów osiadłych wcześniej w okolicach Chełmna i Grudziądza). Zbudowali oni sieć kanałów melioracyjnych, zmienili bieg rzek Czarnej i Długiej. Ogromną pracą wyrwali wodzie tereny na których dziś są wsie (część z nich włączono do Warszawy) o charakterystycznych odimiennych nazwach. 

 

Linki do map otwierają się w nowym okienku – z uwagi na bardzo duże rozmiary niektórych map, najlepiej najechać myszką na link i zapisać plik na swoim dysku.

 

 

 

One Response to Okolice Stanisławowa Pierwszego na starych mapach

  1. Samuel Kuhn

    Niestety, nie mówię po polsku …

    Dobry dzień! Co za wspaniała strona! Dziękuję bardzo za waszą ciężką pracę w tworzeniu tej strony. Natknąłem się na niego po niezliczonych godzinach robi badania genealogiczne moich przodków, którzy byli ze Stanisławowa (Christian Kuhn, zamordowanego w około 1920 roku), Augustówek (Augusta Brinkmann, urodzony około 1850), Pustelnik (Samuel Frank Kuhn, urodzony w 1890 roku – wraz z jego bracia i siostry), Brzeziny (Justine Amalia Louise Brinkmann, urodzony w 1850 roku), Johann Weiss urodził się w 1835 roku w Augustówek, Karoline Tober urodzony w 1846 roku, Anna Kopp urodzony w 1880 roku, a urodzony Emilja Laube w 1877 roku w Nieporęcie.

    Mam wiele zdjęć tych przodków, szczególnie jednego Jana Kuhna w pruskiej armii cesarskiej i jego brat Samuel Kuhn w rosyjskiej armii cesarskiej w czasie pierwszej wojny światowej. Chciałbym podzielić się z wami te zdjęcia.

    Rodziny Kuhn, Brinkmann, Kopp, Hoffert, Weiss, Laube i Mielke wszyscy wyemigrowali do Kanady Kenora, począwszy od roku 1892 przez 1927.
    Dzięki jeszcze raz!

    Samuel Kuhn

    Sorry, I do not speak Polish…

    Good day! What a wonderful website! Thank you so much for all your hard work in creating this site. I came across it after countless hours of doing genealogical research of my ancestors who were from Stanislowow (Christian Kuhn, murdered in about 1920), Augustowek (Augusta Brinkmann, born about 1850) , Pustelnik (Samuel Frank Kuhn, born in 1890 – along with his brothers and sisters), Bzreziny (Justine Amalia Louise Brinkmann, born in 1850), Johann Weiss born in 1835 in Augustowek, Karoline Tober born in 1846, Anna Kopp born in 1880, and Emilja Laube born in 1877 in Nieporet.

    I have many photos of these ancestors, particularly one of John Kuhn in the Prussian Imperial Army and his brother Samuel Kuhn in the Russian Imperial Army during the First World War. I would love to share these photos with you.

    The Kuhn, Brinkmann, Kopp, Hoffert, Weiss, Laube and Mielke families all emigrated to Kenora, Canada starting in 1892 through 1927.

    Thanks again!

    Samuel Kuhn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *