Wg Buczka w “Dzieje kartografii polskiej” mapa “gotowa” w 1786 r., wyrytowana w Paryżu w 1794. Stanowi część rps “Mappy szczegulnej województwa mazowieckiego…”, powstałej z inicjatywy i na koszt króla Stanisława Augusta.

W internecie dostępne są trzy wersje tej mapy: czarno-białe wydanie paryskie (Tardieu, Pierre François), kolorowe berlińskie o niemieckim tytule”Mapa wyk. na podstawie mapy Karola de Perthéesa: “Okolica Warszawy w diametrze piąciu mil” oraz dość znacznie różniące się np. przebiegiem Wisły, wydanie szwedzkie.

Wydanie paryskie
Wydanie niemieckie
Wydanie szwedzkie

Z interesujących nas okolic mamy pokazaną południową część gminy.  Zaznaczone miejscowości to: Kąty Węgierskie, Kąty Rembelskie i Kobiałkę.

Rzeki

Interesująco przedstawia się układ rzek Czarnej i Długiej. Nieistniejąca dziś rzeka wypływa ze stawu w okolicach klasztoru w Grodzisku, płynie na południe od Kobiałki, dalej pomiędzy Kątami Węgierskimi, a Rembelszczyzną łącząc się w okolicach Jabłonny z rzeką Długą. Rzeka Długa  – na wydaniu berlińskim oznaczona jako Wiliega płynie z Marek, przepływa na północ od Kobiałki, dalej  pomiędzy Kątami Węgierskimi, a Rembelszczyzną i płynie w kierunku Narwi. Czarna płynie z okolic Nadmy, przecina trakt z Grodzika do Radzymina i po wschodniej stronie drogi Kobiałka-Nieporęt płynie do Nieporętu.

Mapa wyraźnie prezentuje przebieg rzeki Skurczy, która płynęła równolegle do Wisły z Pragi, aż za Nowodwory.

Obie mapy dostępne są w serwisie polona.pl

Link do mapy wydanie paryskie (prawy klawisz myszy, zapisz jako)

Link do mapy wydanie berlińskie (prawy klawisz myszy, zapisz jako)