Jest to jedna z najstarszych map pokazujących dokładnie tereny obecnej gminy Nieporęt.

Podobno oryginał jest przechowywany w archiwum diecezjalnym w Ciechanowie – jakby ktoś miał możliwość zdobyć lepszy skan, to poproszę.

Mapa została narysowana przez ks. Franciszka Czaykowskiego około roku 1779, obecnie znajduje się w Archiwum Kapituły Łowickiej w Zbiorze kartograficznym ks. Fr. Czaykowskiego Nr 9. Została ona opublikowana w książce Parafia Tarchomin Wieś opis z 1785 roku ks. Franciszka Czaykowskiego wydanej w roku 2000 przez wydawnictwo Apostolicum w Ząbkach. Autorem jest ks. Zbigniew Drzewiecki, proboszcz parafii Tarchomin w latach 1987-2000. Obszerne fragmenty książki są dostępne na stronie urzędu dzielnicy Białołęka.

Miejscowości

Na mapie zaznaczone są miejscowości Nieporęt, Zagroby, Rynia, Kąty Węgierskie, Kąty Rembelskie znane dziś jako Rembelszczyzna, Wulka (obecnie Wólka Radzymińska).

Woda

Rzeki na tej mapie zaznaczone są inaczej niż na pochodzącej z tego samego okresu mapie Karola Perthéesa. Głównym ciekiem wodnym jest rzeka stanowiąca połączenie Czarnej i Długiej z mapy Perthéesa. Do Strugi koryto zaznaczonej na tej mapie rzeki odpowiada Czarnej. Od terenu dzisiejszej Puszczy Słupeckiej, rzeka ta przechodzi w zaznaczoną na przez Perthéesa rzekę Długą – płynącą pomiędzy Kontami Węgierskimi, a Rembelszczyzną, omijającą od południa Łajski i wpadającą do Narwi na zachód od Wieliszewa. Wydaje się, że mapa Perthéesa jest dokładniejsza i poprawna, a mapa ks. Czajkowskiego jest błędna.

Drogi

Na mapie wyraźnie zanzanaczona jest droga z Łajsk, do Nieporętu – nie jestem w stanie zidentyfikować jej teraz w terenie.

Drugą istotną drogą jest droga z Warszawy, przez Grodzisko, Słupno do Radzymina. Ta droga częściowo nadal istnieje  – jest to ulica Spacerowa na pograniczu gmin Marki, Nieporęt i Warszawy. Na terenie Radzymina zyskuje znaczącą nazwę Gościniec, a dalej zamienia się w Szkolną.

Słabo widoczna na mapie, ale jednak jest również droga z Białołęki, przez Kobiałkę do Nieporętu.

Autor mapy był proboszczem parafii Tarchomin, oddajmy mu więc głos przy opisie dróg do Nieporętu.

Droga do kościoła w Nieporęcie, jak wyżej. Od Tarchomina na północ obok Dąbrówek Szlacheckich aż do kątów Rembielińskich i Węgierskich prowadzi borem sosnowym aż do samego Nieporętu i ma długości “dwie mile wielkie”.

Obsługa ruchu turystycznego w okolicach ma długą tradycję. W opisie okolic Tarchomina pojawia się wzmianka o karczmie w Nieporęcie, karczmie Kobiałka i karczmie zwanej “Wygoda” w Grabinie.

 

opracowane na podstawie informacji z www.bialoleka.waw.pl