1856 – Военно топографическая карта окрестностей Варшавы
Bardzo dokładna mapa z 1856 roku przedstawiająca Warszawę i okolice. W interesującym nas obszarze pokazana jest nawet dokładnie zabudowa na poszczególnych działkach.
Wsie i nowe kolonie
Mapa z 1856 roku ukazuje ukształtowany już układ wsi kolonistów niemieckich oraz układ głównych ulic w tych wsiach. Po 1856 roku nie pojawi się już żadna nowa miejscowość – jedynie nastąpi zmiana nazwy kolonii Aleksandrów na Wolę Aleksandra. Po raz pierwszy na mapach zaznaczany jest cmentarz ewangelicki – jest to cmentarz w obecnym Stanisławowie Pierwszym przy ul. Konwaliowej.
Woda
Kanał Królewski na mapie z 1856 r. to obecny kanał Bródnowski – jest on opisany jako Rzeka Zanza albo Kanał Królewski – nie ma już więc Długiej płynącej do Nieporętu. Czarna oznaczona jako Czarna Struga płynie przez Puszczę Słupecką obecnym korytem, a następnie starym korytem Długiej/Czarnej przez kanał (prosta kreska na mapie) wykopany po wschodniej stronie Izabelina w kierunku Wólki Radzymińskiej i dalej skręcając na północny-zachód płynie w stronę Nieporętu i Narwii. Wyraźnie widać rozbudowaną sieć kanałów melioracyjnych osuszających bagna wśród których powstały wsie kolonistów.
Link do całej mapy(część północna) 16MB – http://db.tt/2FGH55t6
Skala 1:42 000, podziałka liniowa versta v dûjme ; 1 mapa : litogr., kolor. ręcznie ; 128×142 cm
Źródło oai:rcin.org.pl:3469