Lopacinski.com

Strona o okolicach Stanisławowa Pierwszego

1811-1820 Семитопографическая карта царства Польского

1811-1820 Semitopograficzna Mapa Królestwa Polskiego

Pierwsza w kolekcji dokładniejsza mapa opisana cyrylicą. Mamy okazję zobaczyć pierwsze próby zapisu nazw miejscowości tym alfabetem oraz przebiegającą przez obecną Puszczę Słupcką granicę pomiędzy Królestwem Polskim i Rosją.

 

Woda

Na mapie pojawia się inny układ rzek, niż na mapach XVIII wiecznych. Nie ma rzeki płynącej pomiędzy Kątami Węgierskimi, a Rembelszczyzną. Z Targówka płynie rzeka w kierunku Wieliszewa, która potem została ujęta w Kanał Bródnowski.

Czarna wpada do Długiej płynąc od Strugi prawie prosto na zachód, a nawet minimalnie na południowy zachód.

Drogi

Mapa przedstawia nieistniejącą już drogę z Nieporętu do Łajsk oraz znane nam drogi z Nieporętu do Rembelszczyzny i z Kątów Węgierskich do Łajsk.

Kolonizacja

Prawdopodobnie jest to pierwsza mapa z zaznaczonym śladem kolonizacji niemieckiej.  Semitopograficzna Karta Królestwa Polskiego zaznacza  istnienie dwóch miejscowości o charakterystycznych odimiennych nazwach – Michałowo i Józefowo.

Napis w miejscu obecnego Józefowa – „Юзофово” jest  napisany innym charakterem pisma i jest to jeden z nielicznych napisów na tej mapie umieszczonych skosem. Można przypuszczać, że Michałów powstał pomiędzy 1801, a 1811 rokiem, a Józefów był zakładany w okersie powstawania mapy i można go w takim razie datować na rok 1811.

Warszawa pn 1811

 

Powyższy fragment mapy pochodzi ze strony Urzędu Dzielnicy Białołęka. Zacytuję znajdujący się tam opis.

Fragment arkusza wielosekcyjnej rosyjskiej mapy topograficznej Królestwa Polskiego, wydawanej w St. Petersburgu w latach 1811-1820. Mapa powstawała w Voenno-Topograficeskoje Depo pod kierunkiem Karla Ivanovica Oppermanna.

Od 1812 roku była to główna instytucja Armii Rosyjskiej zajmująca się pomiarami, zdjęciami topograficznymi, gromadzeniem i publikowaniem map niezbędnych dla potrzeb państwa. Zorganizowana została na wzór francuskiej Depot de la Guerre.

Mapy rosyjskie powstające w tym czasie znacznie ustępowały dziełom kartograficznym polskich służb topograficznych Królestwa Polskiego (Kwatermistrzostwa Generalnego Wojska Polskiego i Biura Topograficznego Korpusu Inżynierów Wojskowych). Mapa Królestwa Polskiego stanowiła część mapy topograficznej Rosji opracowanej do celów wojskowych.

Prezentowany fragment mapy Królestwa Polskiego proweniencji rosyjskiej powielał treść topograficzną z czasów Księstwa Warszawskiego, znaną z map pruskich i francuskich. Osią przestrzenną terenów dzisiejszej Gminy Warszawa – Białołęka nadal był trakt modliński z lokalnymi odgałęzieniami w kierunku Tarchomina i Nieporętu.

Wydana została w formie miedziorytu, druk czarno-biały ręcznie kolorowany.
Skala oryginału 1:252 000 (6 wiorst = 2,5 cm).
Mapa przechowywana w zbiorach kartograficznych Biblioteki Jagiellońskiej i Instytutu Geografii PAN w Warszawie.

Lepszej jakości skan jest dostępny w archiwum rcin.org.pl – poniżej wycinek z tego skanu (kliknięcie w obrazek otwiera cały arkusz)

1811 semitopograficzna - wycinek