Lopacinski.com

Strona o okolicach Stanisławowa Pierwszego

Samsung Xcover 2

 

xcover2

Pozycjonowanie modelu

Sądząc  po zainstalowanej domyślnej tapecie z pięknym widoczkiem wysokich gór, producent pozycjonuje ten telefon jako telefon turystyczny. Zainstalowana aplikacja CardioTrainer wskazuje również na przeznaczenie sportowe, jako interaktywnego trenera.

Telefon odpowiada standardowi IP67, więc kąpiel w górskim strumieniu lub włożenie go do zapoconej kieszeni w trakcie maratonu nie powinno kończyć się wizytą w salonie i zakupem nowego telefonu.

Pierwsze wrażenie

Telefon bardzo dobrze trzyma się w słoni. Wyświetlacz jest jasny i wyraźny. Wszystkie przyciski telefonu, to fizyczne przyciski o wyczuwalnym skoku. Złącza zasłonięte są zaślepkami, a tylna obudowa zamknięta na śrubę.

Testy

Xcovera 2 warto porównać z innymi wzmocnionymi telefonami z IP67: Xperią GO, Xperią Acitve i Samsungiem B2710.

20130410_151928_Jurija Gagarina

 

Zastosowania sportowe

Telefon jest wyposażony w Bluetooth 4.0 – który teoretycznie ma służyć do podłączania do niego czujników takich jak monitory pracy serca, czujniki rowerowe itp. Powiedzmy sobie jednak szczerze, że jest to funkcja całkowicie bezużyteczna. Czołowi producenci sprzętu sportowego, tacy jak Garmin, Timex, Adidas, częściowo Decathon, opierają się na protokole ANT+. Sprzętu z ANT+ jest dużo i jest stosunkowo tani.

Sprzęt na Bluetooth jest nieliczny, są to głównie monitory pracy serca, nie ma footpodów, a przede wszystkim nie ma zegarków (są TomTom’a ale na razie w wersji power-point). Zamiast kontrolować parametry biegu maratońskiego spoglądając na zegarek, to decydując się na rozwiązania oparte o Bluetooth 4.0, musimy co chwilę odblokowywać ekran smartfona zamkniętego w etui przyczepionym do ramienia.

Dodajmy jeszcze do tego, że producenci monitorów pracy serca z  Bluetooth 4.0 z uwagi na problemy z implementacją tego protokłu w Androidzie, określają je jako „for Ihpne 4S/5”.

 

Testowany egzemplarz był w wersji przedprodukcyjnej, więc test GPS’a jest niemiarodajny. Telefon jest wyposażony w GPS i GLONASS, więc pozycjonowanie powinno być bardzo dobre. Prosty test – w jedną kieszeń Xcover 2, w drugą Xperia Active i na obu telefonach najpopularniejsza w Polsce aplikacja Endomondo.  Na dystansie 5630m (licząc wg. gogle Earth). Xperia policzyła 5,70km i wyrysowała trasę w miarę dobrze, natomiast Samsung policzył 5,08km i  wyrysował moją daleko od dróg po których się poruszałem. W okolicy 5 kilometra przesunięcie wynosi 230 metrów.

xcover trasa

Złapanie fix’a potrafi zająć Xcoverowi nawet 2 min 45 sek. przy dobrej pogodzie. Czasy pomiędzy 1, a 2 minuty są normą. To bardzo słaby wynik.

Zastosowania turystyczne

Xcover 2 ma bardzo słabą baterię – już pod koniec dnia wymaga ładowania – jeśli nie mamy w pobliżu źródła prądu to możemy zostać pozbawieni łączności w chwili gdy jej najbardziej będzie nam potrzeba. Na dodatek ten telefon ma bardzo słabego GPS’a – błąd prawie 300 metrów przy bieganiu  jedynie wkurza. W górach jeśli będziemy potrzebowali pomocy,  o ile jeszcze w baterii będzie prąd i uda nam się dodzwonić do GOPR, to kilkuset metrowy błąd w podawaniu własnej pozycji może być już bardzo groźny.

Jeśli naszą „turystyką” jest wyjście do lasu na grzyby, to ten telefon jest świetnym wyborem. Jeśli jednak zasugerowani domyślną tapetą telefonu zechcemy pójść z plecakiem w góry, pod namiot, to warto pomyśleć o zakupie bardziej odpowiedniego modelu np. B2710 w którym bateria wytrzymuje parę dni.

W porównaniu do B2710 i Xperii Active – sposób mocowana „smyczy” w tym telefonie pozwala na zamocowanie tylko smyczy z cienki sznureczkiem – telefonu nie da się zabezpieczyć przed zgubieniem żadną solidną linką, ani nie da się go przypiąć do plecaka.

IMG_4411

Podobnie jak B2710, Xcover ma funkcję latarki włączanej przyciskiem zwiększania głośności przy zablokowanym ekranie. Funkcja bardzo wygodna i przydatna, ale trzymając po ciemku Xcovera 2 nie wyczuwa się czy trzymamy go we właściwą stronę, czy do góry nogami. Kilkukrotnie zdarzyło mi się trzymać aparat go góry nogami i wciskać przycisk aparatu fotograficznego.

Zdjęcia

Aparat robi całkiem przyzwoite zdjęcia w rozdzielczości 5Mpx.

20130417_17391020130417_18585920130417_185703

Użytkowanie

Telefon swoim interfejsem użytkownika przypomina Galaxy S3. Działa szybko, nie zacina się. Do codziennego użytkowania jest to bardzo przyzwoite urządzenie. Klasa odporności IP67 pozwala nam na bezstresowe korzystanie z telefonu, nawet w miejscach, gdzie telefony inne telefony z głośnym „plum” popełniają sepuku 😉

Wady

  • Słaba bateria
  • brak ANT+
  • brak WiFi 5Ghz – w miejscach o dużej liczbie urządzeń z WiFi brak pasma 5GHz może być bardzo uciążliwy – na swojej europejskiej konferencji jeden z głównych prducentów urządzeń WiFi pasmo 2,4 GHz po prostu wyłączył – „Wireless internet is available on 5Ghz across the event space. Devices that use 2.4Ghz can connect in designated areas” –  użytkownicy z telefonami bez 5GHz nie mieli dostępu do sieci.

 

Podsumowanie

Bardzo przyzwoity telefon do codziennego użytku, ale do sportu i turystyki nadaje się słabo.

 

Testowany egzemplarz:

Model GT-S7710

Wesja systemu Android:  4.1.2

Wersja modemu: S7710XXAMB3

Wersja jądra: 3.0.31-901602