Lopacinski.com

Strona o okolicach Stanisławowa Pierwszego

ASUS Transformer AiO

Trafiło do moich rąk urządzenie dziwne. Asus Transformer AiO All-in-One PC & Tablet. Jest to komputer stacjonarny z systemem Windows 8 ze zintegrowanym monitorem. Monitor jednak można zdjąć z podstawki (stacji dokującej) i staje się on tabletem z Androidem. Gigantycznym tabletem o przekątnej ekranu 18,4″. Dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu Splashtop remote, na ekranie tableta możemy przejąć sesję Windows ze stacji dokującej i cieszyć się tabletem z Windows 8.

20130513_123528_Kaszubska-001

 

Moje pierwsze odczucia, co do tego urządzenia były mieszane, ale wraz z użytkowaniem Asus AiO coraz bardziej podobał mi się.

Komputer Windows 8

Dostajemy komputer z Windows 8, procesorem i7, 8GB RAM oraz dyskiem 2TB. Stacja dokująca jest wyposażona w gigabitową kartę sieciową oraz kartę WiFi w standardzie 802.11 abgn. Karta sieciowa WiFi łączy się stabilnie z acces-pointem z prędkością 300Mb/s.

System dźwięku SonicMaster dawałby wspaniałe efekty, gdyby nie …. głośny twardy dysk wbudowany w urządzenie. Słuchanie muzyki, czy oglądanie filmu jest zakłócane dźwiękiem przesuwającej się głowicy.

Tablet Android

Ekran komputera po zdjęciu z podstawki staje się gigantycznym tabletem. Jego wielkość można docenić porównując go z innym tabletem – poniżej porównanie z typowym tabletem 10″.

20130513_122843_Jurija Gagarina-001

 

Taka wielkość tableta pozwala pomyśleć o zastosowaniu go jako domowego telewizora. Telewizora, który można przenieść w dowolne miejsce i oglądać filmy na dużym ekranie nawet na wycieczce. Poniżej po prawej Asus AIO, a po lewej telewizor (tak to jest jedyny telewizor jaki mam w domu – kineskopowy, kupiony wiele lat temu, gdy stwierdziłem, że dziecko musi wiedzieć co to jest Bolek i Lolek, a co to Myszka Miki). Mój telewizor jest podłączony do dekodera HD, który służy jako nagrywarka. Telewizji linearnej (na żywo) nie oglądam, więc brak tunera TV w tablecie nie jest problemem.

20130512_221605_Graniczna_LLS-001

Zastosowanie osiemnastocalowego tableta jako czytnika e-booków wydaje się absurdalne. Jednak jak przypomnimy sobie jak wyglądały pierwsze książki, to pomysł ten przestaje być aż tak dziwny.

Na tablecie możemy zainstalować dowolne oprogramowanie do czytania książek dostępne na system Android. Jeśli tylko oprogramowanie pozwala podzielić ekran na dwie strony, a my lubimy czytać na siedząco, to okazuje się, że jest to całkiem przyjemne rozwiązanie. Synchronizacja miejsca w którym skończyliśmy czytać pomiędzy kilkoma posiadanymi przez nas urządzeniami, pozwala na czytanie książki na AiO przy biurku i kontynuowanie czytania na innym urządzeniu w mniej sprzyjających warunkach. Dużym problemem przy czytaniu książek na AiO jest błyszczący ekran, który działa jak lustro. Poniżej porówanie AiO z Kindle PaperWhite.

20130512_150815_Świetlana-001

Tablet jest wyposażony tylko w przednią kamerę do wideorozmów. Analizowanie zrobionych tą kamerą zdjęć nie ma sensu. Podobnie nie ma sensu analizowanie GPS’a w tym urządzeniu – jest zbyt duże do zastosowań, gdzie normalnie wykorzystujemy nawigację.

Tablet Windows 8

Jak wcześniej wspominałem po wyjęciu tabletu z podstawki może on pracować jako tablet Windows 8. Nie jest to jednak prawdziwy tablet z Windows 8, ale tablet z androidem z którego możemy przejąć wirtualny ekran stacji dokującej. Rozwiązanie takie działa bez problemów w domowej sieci komputerowej. W sieci korporacyjnej zaczynają się problemy. Zarówno stacja dokująca, jak i tablet z Androidem muszą być w tej samej sieci. Nie zawsze sieć, którą mamy na kablu na biurku w pracy jest dostępna przez WiFi. Jeśli już jest dostępna to dostęp do niej wymaga autoryzacji, a to z kolei powoduje, że tablet androidowy musi być zabezpieczony PINem, co jest niewygodne. Jest to dość duże ograniczenie w działaniu AiO jako tableta z Windows 8.

Praktyka pokazała, że przy częstych zmianach sieci do której podłączona jest stacja dokująca, połączenie pomiędzy stacją dokującą, a tabletem przestaje działać automatycznie i trzeba je zrekonfigurować.

Zastosowane rozwiązanie pozwala na przejmowanie z tego gigantycznego tableta, nie tylko komputera zabudowanego w stacji dokującej, ale dowolnego komputera z zainstalowanym serwerem splashtop dostępnego w sieci. Z drugiej strony ekran komputera zabudowanego w stacji dokującej możemy dzięki temu oprogramowaniu przejąć z dowolnego tableta z Androidem. Rozwiązanie takie jest bardzo wygodne w zastosowaniach domowych – każdy znajdujący się w domu komputer z Windows może być przejęty z dowolnego znajdującego się w domu tableta z Androidem.

Wady

Głośny dysk twardy.

Problemy przy łączeniu się Splashtop z tableta ze stacją dokującą – szczególnie po przeniesieniu do innej sieci.

Błyszczący ekran.

Podsumowanie

Bardzo ciekawe rozwiązanie. Rewelacyjne  do zastosowań domowych – cały komputer mieści się w podstawce pod monitor. Zdejmowany ekran pozwala na używanie go nie tylko przy biurku, ale w dowolnym miejscu. System Android w ekranie będącym gigantycznym tabletem, jest fantastycznym rozwiązaniem dla osób, które mają również telefon oparty na tym systemie. Synchronizacja danych pomiędzy aplikacjami na telefonie i tablecie pozwala na wykonanie części pracy (zabawy) na dużym ekranie i dokończenie jej na małym.

W zastosowaniach korporacyjnych, gdzie obowiązują różne dziwne polityki bezpieczeństwa może być sporo problemów w łączeniu się tableta z siecią i ze stacją dokującą.