Ostatnia aktualizacja 26.04.2023 r.

Wielokulturowa historia Polski z której już niewiele pozostało, pozostawiła ślady dawnych mieszkańców w postaci cmentarzy. Cmentarze te zostały zapomniane, zniszczone – umarły wraz z wyjazdem / wygnaniem / wymordowaniem ludzi którzy je stworzyli.
Na zdjęciach staram się uwiecznić ich stan, bo większość z nich popadła w zapomnienie i jest dalej niszczona. Tylko nieliczne jak cmentarz w Michałowie-Grabinie czy w Sierdach miały to szczęście, że nowi mieszkańcy postanowili się nimi zaopiekować.

Józefów

Jeden z najstarszych cmentarzy ewangelickich w okolicy. Józefów został założony 30 marca 1788 roku i prawdopodobnie już wówczas wyznaczono miejsce na cmentarz. Jest zaznaczony na mapie kolonii Józefów z 1837 roku. Położony był na zachód od ronda Wyszyńskiego na drodze 632 w Józefowie. W latach 60tych podczas remontu drogi przebudowano skręt w stronę Legionowa. Nowy przebieg drogi wyznaczono przez cmentarz kolonistów w Józefowie. Po cmentarzu nie pozostały żadne ślady.

Aleksandrów

Zdewastowany, zniszczony cmentarz przy ul. Małołęckiej naprzeciwko ul. Jesionowej. Prawdopodobnie pochodzący z 1824 roku, gdyż w zachowanym projekcie umowy założenia kolonii z 1823 roku pomiędzy kolonistami, a właścicielami dóbr nieporęckich jest punkt dotyczący wyznaczenie cmentarza. Do niedawna na jednym z nagrobków znajdował się ostatni krzyż, który niestety został skradziony. Podobno cmentarz jest obecnie na terernie prywatnym, co nie sprzyja zadbaniu o niego.

Galeria

Stanisławów Pierwszy (Konwaliowa)

Cmentarz zaznaczony na mapie z 1855 roku, ale podobnie jak cmentarz w Aleksandrowie prawdopodobnie pochodzi z 1824 roku. Zarys cmentarza jest do tej pory widoczny na zdjęciach lotniczych w postaci kwadratu o innym kolorze roślinności. Na cmentarzu znajdują się resztki kilku nagrobków. Teren cmentarza jest częściowo w rękach prywatnych, a częściowo należy do lasów państwowych. Cmentarz znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Galeria

Michałów Grabina

Prawdopodobnie jeden z najmłodszych cmentarzy  – nie jest zaznaczony na większości przedwojennych map. Cmentarz znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Galeria – Większość zdjęć w galerii przedstawia stan cmentarza przed pracami przeprowadzonymi przez Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne.

Radzymin ul. Polna

Cmentarz ewangelicki.

W przedniej części cmentarza ewangelickiego niemal tuż za betonowymi słupami bramy znajdował się cmentarz niemieckich żołnierzy z pancernych dywizji Waffen SS i Wehrmachtu, walczących w 1944 roku z armią radziecką. Bitwa ta była największą bitwą pancerną na ziemiach polskich i jedną z największych w czasie II wojny światowej. Na początku lat 90-tych żołnierze niemieccy zostali ekshumowani przez wynajętą przez Niemców polską firmę, zewidencjonowani wg zachowanych niemieckich dokumentów i „nieśmiertelników”, a następnie przewiezieni na największy cmentarz żołnierzy niemieckich koło Puław.

Augustówek

Koszmarny pomysł władz Białołęki na zadbanie o resztki cmentarzy – czyli zwiezienie pozostałości nagrobków z kilku Białołęckich cmentarzy i ustawienie ich pod płotem.

Na cmentarzu w czasie wojny chowano poległych w walkach żołnierzy radzieckich.

Galeria

Szamocin lub kolonia Michałówka

Cmentarz obecnie znajduje się w pobliżu ul. Szamocin w Warszawie.
Najprawdopodobniej menonicki, bo w latach 40-tych XIX wieku Szamocin, Tomaszew i Józefin zamieszkiwały rodziny menonitów – i to byłby to jedyny cmentarz menonicki w okolicy. Mógł to był także cmentarz ewangelicki związany z kolonią Michałówka, na terenie której ten cmentarz znajdował się w połowie XIX wieku. Również mógł to być cmentarz związany z pobliskim dworem.
Cmentarz został zaznaczony tylko na jednej mapie w 1854 roku – nie znalazłem go, ani na wcześniejszych, ani na późniejszych mapach – tak jakby dość szybko przestał być użytkowany.
Nagrobki niestety wyglądają, jakby zostały przeniesione z innego miejsca. Na jednym z nich można odczytać nazwisko Karol Klatt zmarły 3 sierpnia 1854 w wieku 65 lat. Pozostałe dwa na których nie zachowały się nazwiska; 30 maj 1852 +28 grudnia 1864 w języku niemieckim oraz 1874 z napisami po polsku.

Pustelnik (Marki)

Galeria

Skierdy

O cmentarz w Skierdach niedawno zadbano –  został ogrodzony, a na nagrobkach pojawiają się znicze.

Galeria

Kwietniówka

Wojskowy cmentarz garnizonowy na Kwietniówce

Galeria

Opis na stronie powiaty legionowskiego http://szlak.powiat-legionowski.pl/zielony/#/zielony18_cmentarzkwietniowka/

Stalag 333

Pomiędzy Białobrzegami, a Beniaminowem w latach 1942-44, znajdował się obóz dla jeńców radzieckich Stalag 333. Według źródeł rosyjskich i powojennych zeznań polskich świadków zginęło w nim 30.000 żołnierzy (polskie źródła podają liczbę 10.000). W 1947 roku zbudowano cmentarz o powierzchni 1,8 ha z 95 zbiorowymi i 145 indywidualnymi mogiłami. W przedniej części cmentarza znajdują się mogiły kilku żołnierzy włoskich.

Brzeziny (Warszawa ul. Kamykowa)

Link do galerii link

Okolice Gostynina

Gostynin

Galeria 1998r.

Legarda

Galeria

Choinek

Galeria

Białobrzegi k. Płocka

Galeria

Budy Borowieckie (Białobrzegi)

Galeria